Кожна людина - коваль свого власного життя.

Хто є психолог, психіатр, психотерапевт та клінічний психолог?

Ми іноді говоримо собі, — "Все погано, життя не влаштовує! Я просто не знаю, що робити далі, я зовсім заплутався. Мені потрібен психолог, чи психотерапевт, а може, психіатр?" То хто ж нам потрібен?

Спробуємо з’ясувати, яка різниця між психологом, психіатром, психотерапевтом та клінічним психологом? Усіх цих фахівців об’єднує знання психології. Психотерапевт та клінічний психолог — це універсальні фахівці, які поєднують кваліфікації психолога та психіатра. Психотерапевт має базову медичну освіту та додаткову спеціалізацію з психології, а клінічний психолог має базову психологічну освіту та додаткову спеціалізацію з клінічної психології та психотерапії. Обидва фахівці мають глибокі знання як у психіатрії, так і в психології.

Відмінність клінічного психолога та психотерапевта від психіатра полягає у тому, що психотерапевт і клінічний психолог володіють (обов’язково) методами психотерапевтичної взаємодії* із пацієнтом, а психіатр має право визначити діагноз і призначити ліки. Психіатр лікує "важкі" психічні захворювання (так звана велика психіатрія) — наприклад, психоз, коли людина повністю або майже повністю втрачає зв'язок із реальністю.

Спільне між психотерапевтом / клінічним психологом та психіатром — лікування “полегшених” психічних захворювань (так звана мала психіатрія), коли людина страждає від неврозу та зв'язок із реальністю не порушений, коли людина має такі захворювання, як тривожні розлади, депресія, панічні атаки тощо.

Спільне між психологом та психотерапевтом / клінічним психологом є те, що обидва фахівці допомагають навчитися знаходити виходи з кризових ситуацій, повірити у свої сили, знайти внутрішні ресурси, вийти з депресивного стану.

Причини звернення до цих фахівців різні: незадоволеність собою, депресивний стан, відсутність взаєморозуміння з близькими людьми, розставання або розлучення, конфліктна ситуація на роботі тощо. Дані спеціалісти допоможуть розібратися в «плюсах» і «мінусах» того чи іншого вибору, допомогти відповісти на багато питань: «Як знайти впевненість у собі?», «Як поводитися в тій чи іншій ситуації?», «Як порозумітися з близькою людиною?», «Як подолати пригнічений настрій?».

Відмінність психолога від психотерапевта / клінічного психолога та психіатра полягає в тому, що психолог не має права користуватися методами психотерапії, призначати ліки, визначати діагнози та працювати із захворюваннями великої та малої психіатрії.

Чому за допомогою краще звертатися до приватних центрів психологічної допомоги чи до особистого психотерапевта чи клінічного психолога? Тому, що в поліклініці лікарю бракує часу не лише на проведення індивідуального сеансу психотерапії, а й найчастіше на те, аби просто уважно вислухати пацієнта.

Однак із приватними організаціями та спеціалістами теж слід бути обережним, щоб не потрапити до рук «некваліфікованого мага» чи «екстрасенса». Психолог, психотерапевт, клінічний психолог чи психіатр на відміну від останніх ніколи не радитимуть, не переконуватимуть, що вирішать за Вас Вашу проблему, не розповідатимуть Ваше майбутнє чи минуле. Обізнаний фахівець швидше допоможе знайти правильний вихід із ситуації, прибрати початкову проблему, яка впливає на створення нових, призначить ліки, якщо на те є вагома причина. У психології є метафора: «Психолог і клієнт йдуть разом шляхом життя клієнта». При цьому психолог тримає клієнта за руку, але веде клієнт, а психолог лише інколи корегує його в потрібний бік обертом кисті. Саме тут клієнт може погодитися або відмовити від пропозиції. Тому, що насправді кожна людина – коваль свого власного життя, і тільки вона точно знає, що робити.


*Психотерапевтична взаємодія — це лікувальна взаємодія, в ході якої людина має можливість об'єктивніше розглянути свою душевну проблему, звернутися до своїх внутрішніх ресурсів, пережити "забуті" переживання, отримати підтримку.

Якщо Вам потрібен психолог, клінічний психолог або консультація психолога, психотерапія чи психологічна допомога — телефонуйте, пишіть, приходьте…