Кожна людина - коваль свого власного життя.

Гештальт-терапія

Гештальт-терапія

Гештальт-терапія: напрямок психотерапії, основні ідеї та методи якого розробив Фредерік Перлз, Лаура Перлз, Пол Гудман.

Основними принципами є актуальність (робота в цьому), прагнення до розвитку усвідомленості, і розвиток здатності приймати відповідальність за своє життя. Гештальт-терапія в сучасній практиці - підхід, побудований на основі філософської феноменології і гештальт-психології (теорії поля).

Гештальт-терапевт фокусує увагу клієнта на усвідомленні процесів що протікають в «тут і тепер», в кожен момент теперішнього часу. За допомогою цього гештальттерапия розвиває усвідомленість, відповідальність і відновлює здатність до переживання своїх реальних емоцій і почуттів. Методи гештальттерапии спрямовані на розвиток цілісного образу людини в п'яти сферах його життя (пентаграма С. Гінгер):

  1. Фізична. Включає в себе всі аспекти матеріальної та фізичного життя людини (матеріальне благополуччя, фізичне здоров'я, сексуальна зрілість).
  2. Емоційна. Сфера емоційних переживань, почуття (любов, радість, смуток, захоплення ...) і здатність до їх вираженню і розуміння.
  3. Раціональна. Здібності до раціонального мислення, планування, аналізу, здатності до творчості, вміння передбачати і створювати себе і навколишній світ.
  4. Соціальна. Відносини з іншими людьми, (друзями, колегами, близькими) культурне оточення, весь комплекс соціальних відносин людини.
  5. Духовна. Місце і знання людини про саму себе і навколишній космосі. Знання законів життя і духовні цінності і смисли, на які спирається людина.

Основні прийоми роботи і техніки гештальт-терапії - усвідомленням, фокусування енергії, прийняття відповідальності, робота з полярностями, монодрама. Деякі прийоми роботи перетинаються з іншими напрямками психотерапії, наприклад, відома техніка роботи з клієнтом «гарячий стілець» або «порожній стілець».